Zespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu

Słowa są czynu testamentem

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Email Drukuj PDF

W poniedziaek 20 kwietnia w Zespole Szk im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu rozpocza si pierwsza, polsko-niemiecka wymiana modziey. Przyjaciele z zagranicy przyjechali wieczorem i udali si do polskich rodzin. Projekt wymiany, atrakcje i ywe lekcje kultury przygotoway: nauczycielka j. polskiego i historii p. M. Piepirka oraz W. uchowska- nauczycielka przedmiotw turystycznych, j. niemieckiego, wicedyrektor szkoy.

Kolejnego dnia gospodarze zorganizowali wyjazd do Gdaska. Podajc, wraz z przewodnikiem, deptakiem- ulic Dug podziwiano cig zabytkowych kamienic, Ratusz gdaski, Bazylik Mariack i inne zabytki kultury. Pnym popoudniem, uczestnikw wymiany, przywitao delikatnym municiem budzcych si promieni sonecznych polskie morze. Wracajc do Dzierzgonia, pomimo zmczenia grupa przemienia si w ? wesoy autobus? , w ktrym rozbrzmieway polsko- niemieckie tony melodii oraz deklamacje ?jzykowych amacw?, ktre wywoyway naprzemiennie salwy miechw.

Nastpnego dnia, po niadaniu , gocie podziwiali dzierzgosk szko. Z zachwytem ogldali sale lekcyjne, aul, sal sportow. Z wielk miaoci prowadzili konwersacje z uczniami na szkolnym korytarzu, z zaciekawieniem formuowali kolejne pytania. Okazao si, e s bardzo ywi a jzyk niemiecki i angielski otworzyy wrota do komunikacji i wsplnej zabawy. Tego dnia organizatorzy wraz ze swymi podopiecznymi podyli szlakiem zamkw gotyckich. Modzie z podziwem rejestrowaa histori Polski, Krzyakw. Z dynamik i zaciekawieniem przechodzia z komnaty do komnaty, Zamku Krzyackiego w Malborku , ktre odkryway kolejne karty historii. Wiele emocji wzbudzia w zwiedzajcych szlachcianka, ktra swym gosem i gr na mandolinie, niczym nimfa wioda do kolejnych miejsc. Elementem zaskoczenia dla wszystkich zgromadzonych byo wsplne odpiewanie refrenu piosenki ?Halleluja?, gdzie solwk wykonaa Andrea, jedna z niemieckich uczestniczek wymiany. Jej gos rozbrzmiewa w caym zamku zwoujc ciekawskich. Brawom nie byo koca, a fakt ten przyczyni si do zacinicia wizi. Tanecznym krokiem i z melodi na ustach podylimy do Macdonalda, by posili si nieco. Po poudniu, na auli szkolnej , uczniowie wraz z gomi prezentowali swoje szkoy a to za pomoc uprzednio przygotowanych przez siebie prezentacji . Tego wieczoru te nastpiy wsplne gry i zabawy integracyjne. Pozwoliy nam one lepiej pozna goci z Niemiec. Na koniec dnia wsplnie zasiedlimy do kolacji.

Czwartek przywita nas pikn pogod. Ten dzie modzie spdzaa w szkole. Opiekunowie przygotowali animacje jzykowe, prac w grupach oraz zajcia artystyczne. Motywem przewodnim zaj byo haso: stereotypy wizerunkw obu narodw oraz ich amanie. W niebywale atrakcyjny sposb zajcia te poprowadzili pracownicy Domu Kultury w Dzierzgoniu, p. Ewelina Paw i p. Marek Kurkiewicz, z ktrym to wsppracuje od lat Zesp Szk im. Cypriana Kamila Norwida. Efektem tego spotkania byo stworzenie wsplnej rzeby, obalajcej mity- stereotypy narodowoci o drugich obcokrajowcach, tratwy, ktra staa si symbolem uatwiajcym spotkanie si i zaprzyjanienie obu uczestnikw spotkania. Tego popoudnia amatorzy dobrej zabawy pobierali take lekcje poruszania si na szczudach, a to za spraw instruktora pana Marka Kurkiewicza. Kolejne mile spdzone przedpoudnie. Po sutym obiedzie modzie wraz z opiekunami udaa si do pracowni komputerowej w celu stworzenia folderu pamitkowego z wymiany polsko- niemieckiej. Uczniowie stanowicy mieszane grupy, zaktywizowani i ciekawi kocowego efektu, bez wahania przystpili do zadania. Kada ekipa miaa przygotowa fotorelacj ze wskazanego dnia. Atrakcji tego wieczoru dopeniy rozgrywki siatkwki na szkolnej sali gimnastycznej. - Mam wraenie, e nasza modzie zna si od lat- komentuje Georg, opiekun grupy niemieckiej. Tak wietnie ze sob koresponduj, bawi si , miej- dodaje. Gocie ? Norwidwki? dzie ten zakoczyli uroczyst kolacj, ktra obfitowaa w specjay polskie.

Ostatni dzie zaplanowany by jako spacer po Dzierzgoniu, przedstawienie niemieckich partnerw wymiany wodarzom miasta oraz wizyta w RTI a przede wszystkim podsumowanie wsppracy i spotkanie w szkole. Rozpoczlimy go od krtkiej prezentacji sal lekcyjnych: chemii, ktr zaprezentowa modziey p. J. Drwiga oraz pracowni gastronomiczn ktr z kolei omwili nasi uczniowie klasy gastronomicznej. Po powrocie z wizyty w przywoywanych wyej instytucjach, kolejno wszyscy udali si do klasy nr 211 na wsplny obiad , po czym panie: M. Konarska - GiermakM. Piepirka i W. uchowska przygotoway pokaz zdj z poprzednich dni. Nastpnie, pracujc w mieszanych grupach jzykowych, uczniowie wraz z opiekunami i dyrektorem szkoy, J. Drwig dokonali ewaluacji wymiany szkolnej . Niemieccy uczniowie podzikowali rwnie polskim nauczycielkom i dyrekcji za mie przyjcie, dobr organizacj pobytu stwierdzajc, e Polacy s mili i gocinni oraz e bardzo chcieliby si znw spotka. To nastpi niebawem, gdy dzierzgoska modzie pody z rewizyt ju w padzierniku 2015roku.

O godzinie 15.00 autobus, ktry mia zabra zagranicznych goci w drog powrotn do Niemiec ( waciwie do Gdaska na lotnisko, skd nasi gocie udali si do swoich domw), sta ju przed szko. Polscy uczniowie poegnali si i wraz z rodzicami utworzyli krg wok autobusu egnajc przyjaci. Czasu nie udao si zatrzyma. Autokar ruszy, a gospodarze zostali na placu przed budynkiem szkoy. Nie obyo si bez ez, ktre obficie popyny z oczu odjedajcych, jak i tych, ktrzy egnali swych goci.

Midzynarodowa wymiana uczniw jest niezwykle interesujc i przynoszc wiele pozytywnych efektw form pracy z uczniami. Wsppraca pomidzy dzierzgosk ?Norwidwk? a gimnazjum w Niemczech zostaa nawizana dziki kontaktom dyrekcji obu szk i ogromnemu zaangaowaniu nauczycieli i obsugi szkolnej.

Do podstawowych celw wymiany nale: poznawanie przez uczniw i nauczycieli zwyczajw, historii, kultury i ycia codziennego w Niemczech, wykorzystywanie przez uczniw polskich w praktyce wiadomoci i umiejtnoci zdobywanych na lekcjach jzyka niemieckiego, nawizywanie nowych znajomoci i przyjani, integracja uczniw, nauczycieli i rodzicw wok wsplnych dziaa. Efekty wymiany to poszerzenie horyzontw mylowych, wzrost motywacji do nauki jzyka niemieckiego, wzrost samodzielnoci i otwartoci na to co nowe i nieznane.

M. Piepirka

 

Plikownia

Archiwum

Serwis dla nauczycieli

Ankiety

Użytkowników : 3
Artykułów : 594
Zakładki : 3
Odsłon : 366840

Ulti Clocks content
1 (6).jpg

DZIENNIK ELEKTRONICZNY


moodlelogo


Dzisiaj jest: Czwartek
16 Sierpnia 2018
Imieniny obchodzą
Alfons, Alfonsyna, Ambroży, Domarad,
Domarat, Joachim, Joachima, Roch

Do końca roku zostało 138 dni.
Zodiak: Lew

Zesp Szk im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu

82-440 Dzierzgo

ul. Gen. A. Zawadzkiego 15