Zespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu

Słowa są czynu testamentem

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Polsko- niemiecka wymiana młodzieży - Korntal

Email Drukuj PDF

W poniedziałek 20 kwietnia w  Zespole Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu rozpoczęła się pierwsza, polsko-niemiecka wymiana młodzieży. Przyjaciele z zagranicy przyjechali wieczorem  i udali się do polskich rodzin. Projekt wymiany, atrakcje i żywe lekcje kultury przygotowały: nauczycielka j. polskiego i historii p. M. Piepiórka oraz W. Żuchowska- nauczycielka przedmiotów turystycznych, j. niemieckiego, wicedyrektor  szkoły.

Kolejnego dnia gospodarze zorganizowali  wyjazd do Gdańska. Podążając,  wraz z przewodnikiem, deptakiem- ulicą Długą podziwiano ciąg zabytkowych kamienic, Ratusz gdański, Bazylikę Mariacką i inne zabytki kultury.  Późnym popołudniem, uczestników wymiany, przywitało delikatnym muśnięciem budzących się promieni słonecznych polskie morze. Wracając do Dzierzgonia, pomimo zmęczenia grupa przemieniła się w „ wesoły autobus’ , w którym rozbrzmiewały  polsko- niemieckie tony melodii oraz deklamacje  „językowych łamańców”, które wywoływały naprzemiennie salwy śmiechów.

Następnego dnia, po śniadaniu , goście podziwiali dzierzgońską szkołę. Z zachwytem oglądali sale lekcyjne, aulę, salę sportową. Z wielką śmiałością prowadzili konwersacje z uczniami na szkolnym korytarzu, z zaciekawieniem formułowali kolejne pytania. Okazało się, że są bardzo żywi a język niemiecki i angielski otworzyły wrota do komunikacji i wspólnej zabawy. Tego dnia organizatorzy wraz ze swymi podopiecznymi podążyli szlakiem zamków gotyckich. Młodzież z podziwem rejestrowała historię Polski, Krzyżaków. Z dynamiką i zaciekawieniem przechodziła z komnaty do komnaty, Zamku Krzyżackiego w Malborku , które odkrywały kolejne karty historii. Wiele emocji wzbudziła w zwiedzających  szlachcianka, która swym głosem i grą na mandolinie,  niczym nimfa  wiodła do kolejnych miejsc. Elementem zaskoczenia dla wszystkich zgromadzonych było wspólne odśpiewanie refrenu piosenki „Halleluja”, gdzie solówkę wykonała Andrea, jedna z niemieckich uczestniczek wymiany. Jej głos rozbrzmiewał w całym zamku zwołując ciekawskich. Brawom nie było końca, a fakt ten przyczynił się do zaciśnięcia więzi. Tanecznym krokiem i z  melodią na ustach podążyliśmy do Macdonalda, by posilić się nieco. Po południu, na auli szkolnej , uczniowie wraz z gośćmi  prezentowali swoje szkoły a to za pomocą uprzednio przygotowanych przez siebie prezentacji . Tego wieczoru też nastąpiły wspólne gry i zabawy integracyjne. Pozwoliły nam one lepiej poznać gości z Niemiec. Na koniec dnia wspólnie zasiedliśmy do kolacji.

Czwartek przywitał nas piękną pogodą. Ten dzień młodzież spędzała w szkole. Opiekunowie przygotowali animacje językowe,  pracę w grupach oraz zajęcia artystyczne. Motywem przewodnim zajęć było hasło:  stereotypy wizerunków obu narodów  oraz ich łamanie. W niebywale atrakcyjny sposób zajęcia te poprowadzili pracownicy Domu Kultury w Dzierzgoniu,  p. Ewelina Paw i p. Marek Kurkiewicz, z którym to współpracuje od lat Zespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida. Efektem tego spotkania było stworzenie wspólnej rzeźby, obalającej mity- stereotypy narodowości o drugich obcokrajowcach, tratwy, która stała się symbolem ułatwiającym spotkanie się i zaprzyjaźnienie obu uczestników spotkania. Tego popołudnia amatorzy dobrej zabawy pobierali także lekcje poruszania się na szczudłach, a to za sprawą instruktora pana Marka Kurkiewicza. Kolejne mile spędzone przedpołudnie. Po sutym obiedzie młodzież wraz z opiekunami udała się do pracowni komputerowej w celu stworzenia folderu pamiątkowego z wymiany polsko- niemieckiej. Uczniowie stanowiący mieszane grupy, zaktywizowani i ciekawi końcowego efektu, bez wahania przystąpili do zadania. Każda ekipa miała przygotować fotorelację  ze wskazanego dnia. Atrakcji tego wieczoru  dopełniły rozgrywki siatkówki na szkolnej sali gimnastycznej. - Mam wrażenie,  że nasza młodzież zna się od lat- komentuje Georg, opiekun grupy niemieckiej. Tak świetnie ze sobą korespondują, bawią się , śmieją- dodaje. Goście „ Norwidówki” dzień ten zakończyli uroczystą kolacją, która obfitowała w specjały polskie.

Ostatni dzień zaplanowany był jako spacer po Dzierzgoniu, przedstawienie niemieckich partnerów wymiany włodarzom miasta oraz wizyta w RTI a przede wszystkim podsumowanie współpracy i spotkanie w szkole. Rozpoczęliśmy go od krótkiej prezentacji sal lekcyjnych: chemii, którą zaprezentował młodzieży  p. J. Drwięga oraz pracownię gastronomiczną którą z kolei omówili nasi uczniowie klasy gastronomicznej.  Po powrocie z wizyty  w  przywoływanych wyżej instytucjach,   kolejno wszyscy udali się do klasy nr 211 na wspólny obiad , po czym  panie: M. Konarska - Giermak M. Piepiórka i  W. Żuchowska przygotowały  pokaz zdjęć z poprzednich dni. Następnie, pracując w mieszanych grupach językowych, uczniowie wraz z opiekunami i dyrektorem szkoły,  J. Drwięgą  dokonali ewaluacji wymiany szkolnej . Niemieccy uczniowie podziękowali również polskim nauczycielkom  i dyrekcji za miłe przyjęcie, dobrą organizację pobytu stwierdzając, że Polacy są mili i gościnni oraz że bardzo chcieliby się znów  spotkać. To nastąpi niebawem, gdyż dzierzgońska młodzież podąży z rewizytą już w październiku 2015roku.

O godzinie 15.00 autobus, który miał zabrać zagranicznych gości w drogę powrotną do Niemiec ( właściwie do Gdańska na lotnisko, skąd nasi goście udali się do swoich domów), stał już przed szkołą. Polscy uczniowie pożegnali się i wraz z rodzicami utworzyli krąg wokół autobusu żegnając przyjaciół. Czasu nie udało się zatrzymać.  Autokar ruszył,  a gospodarze zostali na placu przed budynkiem szkoły.  Nie obyło się bez łez, które obficie popłynęły z oczu odjeżdżających, jak i tych, którzy żegnali swych gości.

Międzynarodowa wymiana uczniów jest niezwykle interesującą i przynoszącą wiele pozytywnych efektów formą pracy z uczniami.  Współpraca pomiędzy dzierzgońską „Norwidówką”  a gimnazjum w Niemczech została nawiązana dzięki kontaktom dyrekcji obu szkół i ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli i obsługi szkolnej.

Do podstawowych celów wymiany należą: poznawanie przez uczniów i nauczycieli zwyczajów, historii, kultury i życia codziennego w Niemczech, wykorzystywanie przez uczniów polskich w praktyce wiadomości i umiejętności zdobywanych na lekcjach języka niemieckiego, nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni, integracja uczniów, nauczycieli i rodziców wokół wspólnych działań. Efekty wymiany to poszerzenie horyzontów myślowych, wzrost motywacji do nauki języka niemieckiego, wzrost samodzielności i otwartości na to co nowe i nieznane.

M. Piepiórka

 

Plikownia

Archiwum

Serwis dla nauczycieli

Ankiety

Użytkowników : 3
Artykułów : 594
Zakładki : 3
Odsłon : 342950

Ulti Clocks content
1 (35).jpg

DZIENNIK ELEKTRONICZNY


moodlelogo


Dzisiaj jest: Środa
13 Grudnia 2017
Imieniny obchodzą
Lucja, Łucja, Otylia, Włodzisława
Do końca roku zostało 19 dni.
Zodiak: Strzelec

Zespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu

82-440 Dzierzgoń

ul. Gen. A. Zawadzkiego 15