Zespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu

Słowa są czynu testamentem

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Polsko- niemiecka wymiana młodzieży- Brunszwik

Email Drukuj PDF

Ponad Stereotypy, czyli  przyjaźń międzynarodowa

Już po raz drugi młodzież, dzierzgońskiego Zespołu Szkół im. Cypriana Kamila Norwida,  gościła młodzież z Niemiec, jednak tym razem  z zaprzyjaźnionego niemieckiego  Gimnazjum w Brunschwieg. Nasi goście przybyli niedzielnym, wczesnym rankiem 7 czerwca. Z radością i nutką niepewności opiekunki wymiany: p. Marzena Piepiórka, nauczycielka j. polskiego, historii i Wos oraz Aleksandra Puton ucząca także historii i Wos czekały na swoich przyjaciół na dworcu PKS w Malborku, by kolejno przewieźć kompanów  do miejsca docelowego- szkoły. Po krótkim zapoznaniu  uczestnicy wymiany udali się do rodzin goszczących, w celu zregenerowania  sił po trzynastogodzinnej podróży , by ponownie spotkać się na zaplanowanych zajęciach służących bliższemu poznaniu się.  Organizatorki zadbały o wiele atrakcji dla swoich gości. Każdy dzień wzbudzał w uczestnikach wymiany międzynarodowej ciekawość i zaangażowanie. Młodzież nie tylko bawiła się, poznawała tradycje, codzienność życia,  historię i zabytki narodu polskiego, ale przede wszystkim kształtowała umiejętności porozumiewania się.

Wspólną podróż po regionie rozpoczęto spacerem po sopockim molo, gdzie zakątki historii w bardzo atrakcyjny sposób przedstawił nam przewodnik turystyczny. Podążając piaszczystym szlakiem na chwilę przywołaliśmy smak dzieciństwa. Zanurzając się w morski piasek, obrzucając nim, chłodząc stopy w falach pokusiliśmy się też o tworzenie rzeźb z mokrego piasku, co wywołało u wielu radość  i tym samym pobudziło wyobraźnię. Kolejno podążyliśmy do Gdańska , by zgłębić i tego miasta tajemnicę istnienia jak również atrakcyjności.

Wielkie wrażenie wywołała u wszystkich uczestników wizyta na wieży. Dała ona niecodzienną  okazję zweryfikowania swej kondycji fizycznej, ponieważ by móc podziwiać Gdańsk z lotu ptaka należało przemierzyć aż 400 stopni ( schodków). Jednak było warto!!!

Trzeci dzień wymiany polsko-niemieckiej  rozpoczął wyjazd do Malborka. Najważniejszym punktem wycieczki było zwiedzanie malborskiego zamku. Przez trzy godziny młodzież poruszała się po murach byłej, krzyżackiej twierdzy. Goście przechadzali się po większych i mniejszych salach, oglądali wystawę średniowiecznego uzbrojenia oraz z pomocą  przewodniczki wyobrażała sobie krzyżacki zamek  w czasach swojej świetności.

Każdego dnia i wieczoru uczestnicy spotkania wspólnie spożywali posiłki, które zawsze były dobrą okazją do rozmowy, żartów i nauki nowych słów i śmiesznych zwrotów w obu językach.

W trakcie spotkania odbywały się  rozgrywki sportowe na sali gimnastycznej w szkole. Zachowując parytet podziału grup młodzież  grała w koszykówkę i siatkówkę, przeciągała też linę między polską i niemiecką grupą oraz między dziewczynami i chłopakami. Spora dawka ruchu wprawiła wszystkich w jeszcze lepsze nastroje i zwiększyła apetyt.

Spotkanie młodych ludzi wzbogacone zostało o warsztaty artystyczne i światopoglądowe, które z wielką wprawą poprowadzili pracownicy DOK w Dzierzgoniu: p. Ewelina Paw oraz M. Kurkiewicz.  Obie grupy uczestników wypowiadały się na temat stereotypów, które ukształtowały się przez wieki na temat Niemców i Polaków. Następnie szkicowały projekty, które miały przedstawiać obalanie stereotypów. Wybrana przez większość praca została wykonana w drewnie. W międzyczasie odbywały się  lekcje chodzenia na szczudłach oraz grano w zabawę zwaną  „parzący patyk”.

Ostatni dzień wymiany upłynął w Dzierzgoniu bardzo aktywnie. Panie: M. Piepiórka oraz A. Puton opowiadały zebranym  historie i legendy związane z Dzierzgoniem. Tego dnia „ norwidowskich” gości bardzo serdecznie podjęli  włodarze Miasta i Gminy Dzierzgoń. Pani burmistrz E. Domańska z  zaangażowaniem opowiadała o swoich czynnościach i zamierzeniach. Równie ciepło powitano uczestników w RTI, gdzie p. M. Parafjanowicz przybliżyła wiele informacji na temat działalności instytucji, edukacji i międzynarodowej wymiany młodzieży. Tego dnia też dokonano wspólnego podsumowania projektu wymiany młodzieży polsko-niemieckiej oraz obdarowano  wyśmienitych gości dobrym humorem, wspomnieniami i drobnymi upominkami.

Niestety, wszystko co piękne szybko się kończy, dlatego  z gorzkim żalem i łzami w oczach młodzież i rodzice polskich rodzin pożegnała swych niemieckich przyjaciół. Nie na długo,  ponieważ już teraz szykujemy się na kolejne spotkanie, które tym razem odbędzie się w Niemczech już we wrześniu.

Marzena Piepiórka

 

Plikownia

Archiwum

Serwis dla nauczycieli

Ankiety

Użytkowników : 3
Artykułów : 594
Zakładki : 3
Odsłon : 342410

Ulti Clocks content
1 (39).jpg

DZIENNIK ELEKTRONICZNY


moodlelogo


Dzisiaj jest: Czwartek
23 Listopada 2017
Imieniny obchodzą
Adela, Erast, Felicyta, Klemens,
Klementyn, Orestes, Przedwoj

Do końca roku zostało 39 dni.
Zodiak: Skorpion

Zespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu

82-440 Dzierzgoń

ul. Gen. A. Zawadzkiego 15