Zespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu

Słowa są czynu testamentem

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Email Drukuj PDF

Ponad Stereotypy, czyli przyja midzynarodowa

Ju po raz drugi modzie, dzierzgoskiego Zespou Szk im. Cypriana Kamila Norwida, gocia modzie z Niemiec, jednak tym razem z zaprzyjanionego niemieckiego Gimnazjum w Brunschwieg. Nasi gocie przybyli niedzielnym, wczesnym rankiem 7 czerwca. Z radoci i nutk niepewnoci opiekunki wymiany: p. Marzena Piepirka, nauczycielka j. polskiego, historii i Wos oraz Aleksandra Puton uczca take historii i Wos czekay na swoich przyjaci na dworcu PKS w Malborku, by kolejno przewie kompanw do miejsca docelowego- szkoy. Po krtkim zapoznaniu uczestnicy wymiany udali si do rodzin goszczcych, w celu zregenerowania si po trzynastogodzinnej podry , by ponownie spotka si na zaplanowanych zajciach sucych bliszemu poznaniu si. Organizatorki zadbay o wiele atrakcji dla swoich goci. Kady dzie wzbudza w uczestnikach wymiany midzynarodowej ciekawo i zaangaowanie. Modzie nie tylko bawia si, poznawaa tradycje, codzienno ycia, histori i zabytki narodu polskiego, ale przede wszystkim ksztatowaa umiejtnoci porozumiewania si.

Wspln podr po regionie rozpoczto spacerem po sopockim molo, gdzie zaktki historii w bardzo atrakcyjny sposb przedstawi nam przewodnik turystyczny. Podajc piaszczystym szlakiem na chwil przywoalimy smak dziecistwa. Zanurzajc si w morski piasek, obrzucajc nim, chodzc stopy w falach pokusilimy si te o tworzenie rzeb z mokrego piasku, co wywoao u wielu rado i tym samym pobudzio wyobrani. Kolejno podylimy do Gdaska , by zgbi i tego miasta tajemnic istnienia jak rwnie atrakcyjnoci.

Wielkie wraenie wywoaa u wszystkich uczestnikw wizyta na wiey. Daa ona niecodzienn okazj zweryfikowania swej kondycji fizycznej, poniewa by mc podziwia Gdask z lotu ptaka naleao przemierzy a 400 stopni ( schodkw). Jednak byo warto!!!

Trzeci dzie wymiany polsko-niemieckiej rozpocz wyjazd do Malborka. Najwaniejszym punktem wycieczki byo zwiedzanie malborskiegozamku. Przez trzy godziny modzie poruszaa si po murach byej, krzyackiej twierdzy. Gocie przechadzali si po wikszych i mniejszych salach, ogldali wystaw redniowiecznego uzbrojenia oraz z pomoc przewodniczki wyobraaa sobie krzyacki zamek w czasach swojej wietnoci.

Kadego dnia i wieczoru uczestnicy spotkania wsplnie spoywali posiki, ktre zawsze byy dobr okazj do rozmowy, artw i nauki nowych sw i miesznych zwrotw w obu jzykach.

W trakcie spotkania odbyway si rozgrywki sportowe na sali gimnastycznej w szkole. Zachowujc parytet podziau grup modzie graa w koszykwk i siatkwk, przecigaa te lin midzy polsk i niemieck grup oraz midzy dziewczynami i chopakami. Spora dawka ruchu wprawia wszystkich w jeszcze lepsze nastroje i zwikszya apetyt.

Spotkanie modych ludzi wzbogacone zostao o warsztaty artystyczne i wiatopogldowe, ktre z wielk wpraw poprowadzili pracownicy DOK w Dzierzgoniu: p. Ewelina Paw oraz M. Kurkiewicz. Obie grupy uczestnikw wypowiaday si na temat stereotypw, ktre uksztatoway si przez wieki na temat Niemcw i Polakw. Nastpnie szkicoway projekty, ktre miay przedstawia obalanie stereotypw. Wybrana przez wikszo praca zostaa wykonana w drewnie. W midzyczasie odbyway si lekcje chodzenia na szczudach oraz grano w zabaw zwan ?parzcy patyk?.

Ostatni dzie wymiany upyn w Dzierzgoniu bardzo aktywnie. Panie: M. Piepirka oraz A. Puton opowiaday zebranym historie i legendy zwizane z Dzierzgoniem. Tego dnia ? norwidowskich? goci bardzo serdecznie podjli wodarze Miasta i Gminy Dzierzgo. Pani burmistrz E. Domaska z zaangaowaniem opowiadaa o swoich czynnociach i zamierzeniach. Rwnie ciepo powitano uczestnikw w RTI, gdzie p. M. Parafjanowicz przybliya wiele informacji na temat dziaalnoci instytucji, edukacji i midzynarodowej wymiany modziey. Tego dnia te dokonano wsplnego podsumowania projektu wymiany modziey polsko-niemieckiej oraz obdarowano wymienitych goci dobrym humorem, wspomnieniami i drobnymi upominkami.

Niestety, wszystko co pikne szybko si koczy, dlatego z gorzkim alem i zami w oczach modzie i rodzice polskich rodzin poegnaa swych niemieckich przyjaci. Nie na dugo, poniewa ju teraz szykujemy si na kolejne spotkanie, ktre tym razem odbdzie si w Niemczech ju we wrzeniu.

Marzena Piepirka

 

Plikownia

Archiwum

Serwis dla nauczycieli

Ankiety

Użytkowników : 3
Artykułów : 594
Zakładki : 3
Odsłon : 366849

Ulti Clocks content
1 (39).jpg

DZIENNIK ELEKTRONICZNY


moodlelogo


Dzisiaj jest: Czwartek
16 Sierpnia 2018
Imieniny obchodzą
Alfons, Alfonsyna, Ambroży, Domarad,
Domarat, Joachim, Joachima, Roch

Do końca roku zostało 138 dni.
Zodiak: Lew

Zesp Szk im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu

82-440 Dzierzgo

ul. Gen. A. Zawadzkiego 15