Zespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu

Słowa są czynu testamentem

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Email Drukuj PDF

W dniach 14-18 wrzenia 2015 roku odbya si druga cz wymiany uczniowskiej midzy Zespoem Szk im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu a niemieck szko Gymnasium Kleine Burg z Braunschweigu. Tym razem to uczniowie z Polski wybrali si w drog, by pozna bliej ma ojczyzn zagranicznych kolegw.

W nocy z niedzieli na poniedziaek pitnastoosobowa grupa pod opiek p. Marzeny Piepirki i p. Aleksandry Puton, zapakowaa si do autobusu i wyruszya w niemale pitnastogodzinn podr. Po dotarciu na miejsce, peni ulgi i ekscytacji spotkalimy naszych dawno niewidzianych przyjaci i wymienilimy z nimi powitalne uciski. Nastpnie udalimy si do szkoy, gdzie zostalimy zapoznani z rozkadem atrakcji, ktre czekay na nas w nadchodzcym tygodniu. Pierwsz z nich okazao si krtkie zwiedzanie miejsca naszego pobytu ? Braunschweigu. Otrzymalimy miniaturowe mapki i kartki z zadaniami, ktre mielimy wykona w trakcie podziwiania zabytkw architektury i sztuki. Wieczorem zasiedlimy do wsplnej kolacji, a pniej poegnalimy si i rozeszlimy do domw naszych ?tymczasowych? rodzin.

Wtorek rozpoczlimy od wzicia udziau w kilku godzinach lekcyjnych, gdzie mielimy okazj zobaczy, jak wyglda nauczanie w niemieckiej szkole. Jak si okazao, pod tym wzgldem rnice midzy nami nie s a tak wielkie. Gdy zadzwoni dzwonek obwieszczajcy koniec drugiej lekcji, zebralimy si w jednej z klas, gdzie zostalimy serdecznie powitani przez dyrektora szkoy, ktry wrczy nam pamitkowe albumy. Po krtkiej pogawdce organizacyjnej ca grup wsiedlimy do pocigu i wybralimy si do Wolfenbttel. Wstpilimy tam do Herzog August Bibliothek, by ujrze na wasne oczy przeogromne zbiory ksig z okresu redniowiecza i renesansu. Kolejne kilka godzin spdzilimy w parku, delektujc si wspania pogod i tczowym ciastem autorstwa naszych koleanek. Dalszym celem okaza si basen Stadtbad Okeraue, gdzie do woli moglimy korzysta m.in. z jacuzzi i zakrconej zjedalni wodnej. Dzie zakoczylimy wspln obiadokolacj i kady uda si do swojego domu na zasuony odpoczynek.

roda rwnie zacza si kilkoma lekcjami. Nastpnie zostawilimy grup niemieck w szkole i udalimy si do Wolfsburga, gdzie czekay nas odwiedziny w Autostadt, czyli atrakcji turystycznej skadajcej si z muzeum starych samochodw i fabryki, w ktrej mona zobaczy cay, zoony proces powstawania samochodu. Po niezwykle ciekawej i interesujcej prezentacji wybralimy si na szybki obiad. Po wszystkim wrcilimy do Braunschweigu na drobne zakupy.

Przedostatni dzie, czwartek, okaza si najbardziej wyczerpujcy. Ubrani w ciepe kurtki, czapki, wygodne buty i wyposaeni w odpowiedni prowiant, rozpoczlimy wspinaczk siedem kilometrw w gr na szczyt Brocken.
Kr legendy, e to wanie tam odbyway si synne sabaty czarownic. Po drodze odwiedzilimy stary cmentarz, na ktrym pochowano czternastu bezimiennych rosyjskich onierzy. Do pierwszego postoju dotarlimy akurat w momencie, gdy do stacji podjecha zabytkowy pocig parowy, przewocy turystw. W trakcie wdrwki popsua nam si pogoda: zerwa si porywisty wiatr, a mcy uprzednio deszcz zacz pada jeszcze mocniej. Trafilimy rwnie na pomnik niemieckiego poety, Johanna Wolfganga von Goethe, autora synnego dramatu "Faust". Nasza wyprawa zakoczya si w grskiej jadodajni. Gdy opucilimy lokal, wykonalimy pamitkowe grupowe zdjcie. Drog powrotn przypiecztowalimy gorc czekolad w bardzo klimatycznej restauracji. Wieczorem spotkalimy si Braunschweigu, by spdzi wsplnie ostatnie chwile.

Jak to mwi, wszystko co dobre, kiedy si koczy. W pitek zapakowalimy swoje walizki i torby podrne i po raz ostatni odwiedzilimy Gymnasium Kleine Burg. Przy akompaniamencie pianina oraz rozpiewanych uczniw i nauczycieli, podzielilimy si na grupy i wykonalimy kolae, zoone ze zdj zrobionych w cigu caego tygodnia. Po dugim i smutnym poegnaniu wsiedlimy do autobusu i wyruszylimy w drog powrotn.

Myl, e bya to emocjonujca i udana wycieczka, wzbogacajca uczestnikw o nowe dowiadczenia, nowe znajomoci, now wiedz i nowe, z pewnoci niezapomniane wraenia. Chciabym bardzo podzikowa paniom organizatorkom za to, ile trudu i czasu musiay powici, by wyjazd dopity by na ostatni guzik., dyrekcji obu szk, ktra rwnie zadbaa o nasz komfort wyjazdu i pobytu. Podzikowania nale si rwnie niemieckim organizatorom za to, e tak ciepo przyjli nas do siebie i dali szans, bymy w tak krtkim czasie dali rad zobaczy tak wiele piknych i ciekawych miejsc. Uwaam, e takowa wymiana to naprawd niezwyke przeycie, ktre pozostawia same pozytywne wspomnienia.

Konrad Abramczyk

 

Plikownia

Archiwum

Serwis dla nauczycieli

Ankiety

Użytkowników : 3
Artykułów : 594
Zakładki : 3
Odsłon : 366853

Ulti Clocks content
1 (26).jpg

DZIENNIK ELEKTRONICZNY


moodlelogo


Dzisiaj jest: Czwartek
16 Sierpnia 2018
Imieniny obchodzą
Alfons, Alfonsyna, Ambroży, Domarad,
Domarat, Joachim, Joachima, Roch

Do końca roku zostało 138 dni.
Zodiak: Lew

Zesp Szk im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu

82-440 Dzierzgo

ul. Gen. A. Zawadzkiego 15