Zespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu

Słowa są czynu testamentem

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Tym razem w Bieszczady i na Słowację!

Email Drukuj PDF

Kwiecień od lat kojarzy nam się z wycieczką dla uczniów  w różne zakątki Polski. Kolejna wyprawa za nami, tym razem na szlaki województwa podkarpackiego. W dn. 17.04.- 22.04.2017 r. zwiedziliśmy z przewodnikiem najciekawsze miejsca w Sandomierzu, a później różne większe i mniejsze zakątki Bieszczad. W Sandomierzu nazywanym niekiedy " małym Rzymem" zwiedziliśmy Bazylikę Katedralną z XIV wieku, wchodziliśmy sześć pięter do góry na taras widokowy Bramy Opatowskiej, aby podziwiać panoramę miasta. Byliśmy przed Domem Długosza, Collegium Gostomianum, Ratuszem i Zamkiem. Na Rynku szukaliśmy śladów  bytności serialowego Ojca Mateusza. W siedzibie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej spędziliśmy czas na świetnej zabawie z rycerzem Łukaszem przymierzając zbroje rycerskie z różnych epok i oglądając ekspozycję broni, typu: piki, halabardy, włócznie, miecze, topory, rapiery, tarcze, hełmy, hakownice, czy  muszkiety. Pośród tajemniczych pomieszczeń zbrojowni znaleźliśmy też siedzibę  "katowni" z dybami, pręgierzem  i maskami  hańbiącymi. Następnego dnia - kolejne atrakcje. Tym razem najpierw wyjazd na Słowację do Muzeum Sztuki Nowoczesnej A. Warhola w Medzilaborcach, gdzie mogliśmy podziwiać unikatowe prace czołowej osobistości sztuki XX wieku Andy'ego  Warhola - króla pop-artu, a także dzieła współczesnych artystów krajowych i zagranicznych. A później przejazd autokarem do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, aby uczestniczyć w interaktywnych pokazach produkcji i zdobienia szkła oraz zakupić szklane pamiątki w firmowym sklepie.  Na miejscu mogliśmy obejrzeć ekspozycje prezentujące nie tylko szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, ale również szkło użytkowe. Aby atrakcjom stało się zadość, nie mogliśmy w drodze powrotnej do naszego pensjonatu pominąć ruin Zamku Kamieniec w Odrzykoniu, gdzie jak wiadomo powstała "Zemsta" Aleksandra Fredry. Po sesji zdjęciowej na murze granicznym i w interaktywnej średniowiecznej sali tortur, wszyscy chętni korzystali z atrakcji w Parku Wodnym "Aquarius" w Lesku. Zaopatrzeni w cieplejsze kurtki, czapki i szaliki następnego dnia naszej wycieczki wyruszyliśmy na Małą Obwodnicę Bieszczadzką liczącą 93 km przez 25 miejscowości obfitujących w zabytki i atrakcje turystyczne. Podziwialiśmy piękne widoki na góry, a dzięki aktywnemu zaangażowaniu młodzieży wysłuchaliśmy  ciekawostek o  zakątkach nie tylko Ciśniańsko- Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, ale również Parku  Krajobrazowego Doliny Sanu i Parku  Krajobrazowego Gór Słonnych. Jechaliśmy wzdłuż Zalewu Solińskiego, więc na najwyższej zaporze w Polsce mającej 81,8 m wysokości i 664 m długości urządziliśmy sobie mały rekonesans fotograficzny. I chociaż wiatr targał nami na prawo i lewo, dla takich widoków warto było zmarznąć. Ten dzień zakończyliśmy po raz kolejny chwilą relaksu w Parku Wodnym w Lesku. Ostatniego dnia naszej wyprawy w końcu pojawiło się słońce, więc w radosnych nastrojach najpierw uczestniczyliśmy w twórczych warsztatach ceramicznych, gdzie  pracując z gliną tworzyliśmy własne naczynia od podstaw, a nawet próbowaliśmy ozdabiać je tradycyjną bolesławiecką metodą stempelkową. Po twórczej pracy był czas na kiełbaskę z ogniska, a na koniec zwiedzanie centrum Leska oraz chwila na bieszczadzkie gadżety i pamiątki. I tak oto upłynął nam ostatni dzień naszej wycieczki. Wspaniała atmosfera, uczniowie z poczuciem humoru, liczne atrakcje, zimowo- wiosenna aura- to wszystko złożyło się na to, aby rzec, że kolejna nasza wycieczka za wyniki w nauce była udana i tradycyjnie niech żałują Ci, którzy z nami nie pojechali.

M. Z.

 

Plikownia

Archiwum

Serwis dla nauczycieli

Ankiety

Użytkowników : 3
Artykułów : 594
Zakładki : 3
Odsłon : 342423

Ulti Clocks content
1 (30).jpg

DZIENNIK ELEKTRONICZNY


moodlelogo


Dzisiaj jest: Czwartek
23 Listopada 2017
Imieniny obchodzą
Adela, Erast, Felicyta, Klemens,
Klementyn, Orestes, Przedwoj

Do końca roku zostało 39 dni.
Zodiak: Skorpion

Zespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu

82-440 Dzierzgoń

ul. Gen. A. Zawadzkiego 15